2021-03-04

Facebook-utmaning

Så här i pandemi-tider är det ju tyvärr lite stiltje i klubbens aktiviteter. För att hålla igång någon form av aktivitet har vi dragit igång en fototävling i vår Facebook-grupp.

Reglerna är enkla. Varje söndag meddelas ett tema för den kommande veckan. Dem som är jury för den veckan utser sedan de 4 bästa bidragen, som får poäng enligt skalan 5-3-2-1 poäng. Veckans vinnare väljer sedan kommande veckas tema och är jury den veckan. Den som valt temat får inte delta själv den veckan.

Det hela är mest på skoj och ett sätt att kombinera lite aktivitet med att dela med oss av bilder. Det finns inget pris förutom äran. Tanken är att köra i alla fall våren ut. Sedan får vi se hur virusläget är.

Aktuell totalställning i skrivande stund:

  1. Anna 21 poäng
  2. Henrik 17 poäng
  3. Hasse 14 poäng
  4. Tobbe 12 poäng
  5. Linus 7 poäng
  6. Ove 5 poäng
  7. Thorild 4 poäng
  8. Monika 3 poäng
    Thomas 3 poäng
Nedan finns några exempel på veckovinnare. Fotografer är Linus J (övre bild) och Anna M (nedre bild).


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar